جراحی بندینگ

مید بند ، مزایا و عملکرد آن

ميدبند از طريق عمل لاپاراسکوپی به دور جدار خارجی معده به صورت حلقه ی قابل تنظيم جاي گذاری می گردد. بديهی است با جاي گذاری ميدبند عملا معده به دو قسمت کوچک در قسمت بالا و بزرگ در قسمت پایین تقسيم شده که از آن پس بخش کوچک و فوقانی معده به عنوان معده اصلی شمرده می شود و در نتيجه حجم معده بدون برش يا دوخت کاهش می يابد، به صورتیکه بيمار پس از مصرف مقدار کمی غذا احساس سيری می نمايد. همچنين وجود حلقه دور معده باعث کندی عبور غذا شده، به همين دليل زمان سيری پايدار بوده و فرد به مدت قابل توجه ای ميل به غذا نخواهد داشت. بنابر اين، همين امر موجب کاهش وزن شده و درنتيجه کاهش وزن بر اثر کاهش حجم مواد غذايی حاصل مي گردد.


هدف از درمان به روش گاستریک بندینگ

هدف اول : تغيير عادت غذايی شخص از پرخوری مداوم به يک عادت غذايی سالم و برنامه ريزی شده
هدف دوم :رسيدن به وزن مناسب با تنگ کردن تدريجی حلقه
هدف سوم: بی نيازی نسبت به وجود حلقه با گشاد کردن تدريجی آن ضمن تغيير عادت غذايی


میدبند چگونه تنظیم می گردد؟

يکی از مزايای ميدبند تنظيم حلقه از طريق چمبر سيليکون که به هنگام عمل بين پوست و فشيا کار گذاشته ميشود ميباشد ،برای تنگ يا گشاد کردن حلقه نيازی به بيهوشی نيست . تنظيم حلقه توسط جراح با استفاده از دستگاه ايکس ری انجام ميپذيرد ولی به تشخيص جراح معالج با رعايت اصول و نکات بهداشتی ميتوان در مطب بدون کمک از دستگاه راديو لوژی هم انجام داد. بيمار پس از عمل بمدت 2 الی 3 ماه کاهش وزن خواهد داشت و معمولا جهت کاهش وزن بيشتر بايد نسبت به تنگ کردن حلقه با تزريق 5 تا 6 سی سی توسط جراح معالج خود اقدام نمايد، بديهی است مقدار تزريق با توجه به وضعيت هر بيمار و تشخيص جراح متغيير ميباشد.

جراحی بندینگ

مزایای لاپاروسکوپی

- عدم برش يا اسکار طويل بر روی شکم
- توانايی راه رفتن و ريکاوری بيمار پس از 5 تا 6 ساعت پس از عمل
- ترخيص بيمار تنها يک روز پس از جراحی
- امکان بازگشت به فعاليت معمول روزانه پس از 48 ساعت
- عوارض کمتر جراحی در مقايسه با جراحی باز


میدبند و مزایای آن

MIDBAND از سيليکون، تيتانيوم،پلی استر و سولفات باريم تهيه شده است که سازگاری با بدن انسان از خواص اين مواد مباشد .
- ميدبند به روش لاپاراسکوپي يا Minimal Invasive Surgery کار گذاشته ميشود بنابر اين کمترين اثر را بر روی سطح شکم بيمار به جای ميگذارد که اين از نظر سلامت بيمار و زيبايی بسيار حا ئز اهميت ميباشد.
- بر خلاف ایمپلنت های مشابه بدون عوارض مانند تهوع و غيره ميباشد.
- ميد بند موجـب اشکال يا نقص در کارکــرد هيچ يک از دستگاه ها و ارگانهای بدن نميشود.اندازه ميدبند را ميتوان بدون نياز به عمل جراحی مجدد بر اساس برنامه غذايی و روند کاهش وزن تنظيم کرد.
- ميدبند ميتواند به مدت طولانی بدون هيچ ايراد و عارضه ای در بدن باقی بماند با توجه به گزارشات عملی بر پايه تجربه بر خلاف روش های ديگر جراحی اين عمل قابل برگشت بـوده و بيمار هميشه شانس استـفاده ازروشهای ديگر را دارد ودر مقايسه با باندهای مشابه نیز بسيار رضايتبخش گزارش شده است.


خطر و یا ریسک جراحی

بديهی است هر عمل جراحی برای هر بيمار درصدی خطر يا ريسک به همراه دارد اما پر واضح است خطر عوارض چاقی به مراتب بيشتر از عمل جراحی به منظور بهبود آن است. بطور کلی خطر و ريسک اين عمل را ميتوان با جراحی کيسه صفرا برابر دانست که خود نيز يکی از عوارض چاقی ميباشد و هر لحظه مي تواند بطور غير قابل پيش بينی برای هر فرد چاق ايجاد عارضه نموده و بايد بطور اورژانسی مورد عمل جراحی قرار گيرد. بنابراين انجام عملی با آگاهی و انتخاب قبلی به منظور درمان عوارض متعدد ناشی از چاقی در مقايسه با يک عمل اورژانسی به منظور درمان فقط يک عارضه، منطقی تر به نظر میرسد.


میدبند برای چه کسانی توصیه می شود؟

بطور کلی طیق استاندارد سازمان بهداشت جهانی ميد بند برای بيماران گروه سنی ( 18 الی 60 سال) که دارای BMIبالای 40 و يا بين BMI 30 الی 40 به همراه حداقل وجود يک عارضه چاقی مانند ديابت،فشار خون بالا ، سندرم آپنه خواب و غيره باشند توصيه ميشود. شایان ذکر است کلیه بیماران قبل از عمل معمولا طبق توصیه جراح و شرایط بیمار توسط متخصصان غدد، تغذیه، روانپزشک، قلب و بیهوشی مورد مشاوره قرار گرفته و سپس طی یک سری آزمایشات روتین برای این عمل کاندید میشوند.

BMI چیست و چگونه محاسبه می شود؟

BMI مخفف کلمه Body Mass Index نمايان گر ميانگين وزن و قد برای تعيين ميزان چاقی و يا حجم توده بدن می باشد و از طريق تقسيم وزن بر حسب کيلو گرم بر مجذور قد بر حسب متر محاسبه ميگردد.

جراحی بندینگ

تفاوت میدبند با ایمپلنت های مشابه

از آنجائیکه ايمپلنت MidBand ساخت کمپانی MID فرانسه ضمن تجربه 15 ساله در دنیا وبیش از یک دهه در ایران بر پایه گزارشات علمی متعدد یا (Clinical Report ) در مقایسه با باندهای مشابه بسیار کم عارضه و بی خطر گزارش شده است لذا موکدا توصیه میگردد قبل از خرید هر نوع ایمپلنت مشابه ضمن جستجو در اینترنت از وب سایت این شرکت بازدید نموده و گزارشات علمی (Cilinical Report) جراحان مجرب دنیا را مورد بررسی قرار داده و سپس اقدام به خریداری آن نمایید. همچنین نکته قابل توجه اینکه ایمپلنت میدبند دارای تاییدیه استاندارد CE اروپا بوده و بر اساس مجوز رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وارد میگردد. شایان ذکر است روند کاهش وزن بیمار طی دوره درمان همواره توسط پزشکان مشاور شرکت پرشیامهر و جراحان مجرب پیگیری و کنترل میگردد.

دستورات غذايی پس از عمل جراحی گاستريک بندينگ ميدبند

توجه نمایید که اگر پس از انجام عمل جراحی به صورت مداوم از نوشیدنی ها یا غذاهایی با محتوای کالری یا چربی بالا استفاده شود، عمل جراحی بی فایده خواهد بود. بنابراين مواکداً درخواست می گردد توصيه های زير را که حاصل تجربه صدها نفر از کسانی است که تحت اين عمل جراحی قرار گرفتند را جدی گرفته و به آن عمل نماييد تا بتوانيد با کاهش وزن تدريحی و منطقی از اين بيماری مهلک رهايی يابيد.


شش روز اول بعد از عمل

تغذيه بيماران در عصر و روز بعد از عمل:

فقط مايعات شامل (آب، شير، چای، قهوه، سوپ آبکی)

تغذيه بيماران از روز سوم تا پنجم:

نيم مايعات شامل (سوپ صاف شده، کمپوت کم شيرين، ماست تازه، غذای آماده کودک (پوره)
از روز ششم به بعد اگر شما احساس آمادگی می کنيد، با خوردن لقمه های کوچک میتوانيد شروع کنيد، اما:
1- غذاهايی را انتخاب کنيد که خيلی خشک نبوده و حاوی فيبر زياد نيز نباشد بنابراين در شروع بهتر است از غذاهای غنی از فيبر پرهيز کنيد مثل (پياز، تره فرنگی) همچنين از خوردن پوست ميوه ها مانند (سيب و انگور)، سالاد های حاوی برگ و ريشه اليافی مانند (کاهو) گوشت خشک يا فيبری مانند (مرغ، بوقلمون، گوشت نيم پخته، پنير پخته شده) پرهيز کنيد. توصيه می شود در مرحله اول سعی نماييد از غذاهای راحت و نرم تر استفاده نماييد، سپس می توانيد غذاهای ديگر را امتحان کنيد. البته اين وضعيت و نوع غذای مناسب معمولا برای هر شخص متفاوت است به عنوان مثال خوردن فيله پخته شده مرغ برای يکی غير ممکن و برای ديگر ی آسان است.
2- ابتدا تست کنيد که چه غذايی را می توانيد ميل کنيد (تحمل کنيد). نه فقط در نوع غذا, بلکه مقدار و حجم غذا نيز بايد تحت کنترل شما باشد، اگر می بينيد که نوعی از غذا حتی بعد از جويده شدن پايين نمی رود سعی کنيد که آن را به صورت پوره يا تکه های کوچک بخوريد. شما به زودی با محدوديتهای خود آشنا می شويد و خود را با آن سازگار می سازيد .

استحمام و نظافت

از روز اول ميتوانيد دوش بگيريد. به پوشيدن جوراب الاستيک برای ۸ روز (شب و روز) ادامه دهيد. می توانيد بعد از ۱۵ روز به حمام برويد اما برای آغاز دوباره فعاليت ورزشی فعلاً صبر کنيد.

هشت قانون طلايی

1- بسيار آرام غذا بخوريد، هميشه اين قانون را رعايت کنيد حتی اگر خوردن تکه کوچکی ۴۵ دقيقه زمان ببرد.
2- غذا را زياد بجويد (خيلی بيشتر از حد معمول(
3- بايد از نوشيدن مايعات شيرين و گازدار (مثل سودا، نوشابه و ...) و استفاده از داروهای جوشان جداً خودداری فرماييد. حبابهای هوا در اين مايعات باعث وسعت يافتن حجم معده کوچک شما خواهد شد و معده کوچک شما را به يک معده بزرگ تبديل می کند و حلقه معده شما را بی فايده می سازد.
4- شما بايد در فاصله وعده های غذايی (مثلا ناهار وشام) مايعات بنوشيد و از نوشيدن مايعات همراه غذا خودداری کنيد زيرا نوشيدن آب همراه غذا باعث افزايش حجم غذا ميشود و اين حجم برای معده کوچک خيلی زياد است. بطور کلی از نوشيدن مايعات يک ربع قبل از غذا و يک ساعت پس از غذا خودداری نماييد.
5- غذا را قبل از اينکه داخل دهانتان قرار دهيد به تکه های کوچک تبديل کنيد.
6- وقتی که غذا در دهان شماست، خوب بجويد و آرام قورت بدهيد (با مراجعه به دندانپزشک دندانهايتان را چک کنيد تا مطمئن شويد که به طور مؤثر ميتوانيد بجويد)
7- وقتی که اولين نشانه های سيری را احساس می کنيد بايد خوردن را متوقف سازيد، حتی يک قاشق اضافه ممکن است که باعث شود شما بالا بياوريد و يا احساس درد اطراف بند کنيد. اصرار به پرخوری باعث می شود تدريجا حجم معده کوچک شما توسعه يابد و به يک معده بزرگ تبديل شود که اين امر موجب می شود حلقه معده شما بی فايده شود
8- از ماه دوم پس از عمل دو روز در هفته را به تمرينات ورزشی بر اساس توانايی و علاقه خود اختصاص دهيد (همچون شنا، دوچرخه سواری، قدم زدن، ایروبيک)

توصيه های مهم

اگر قادر به بلعيدن هيچ چيز حتی آب نيستيد، سريعا با جراح خود تماس بگيريد.
اکثر بيماران معمولا دو تا سه ماه پس از عمل موقتاً کاهش وزن آنان متوقف ميشود و اين توقف نشانه نياز به تنظيم باند (adjust ) ميباشد.
وقتی که حلقه معده تنگ ميشود معمولا محدوديت هايی را برای فرد به همراه دارد که البته توسط پزشک معالج توصيه هايی به صورت متعارف انجام می شود.
بديهی است کاهش وزن ممکن است در بعضی افراد موجب کمبود بعضی از ويتامين ها و در نتيجه ضعف جسمی موقت گردد.

چطور اين کمبودها جبران و از ضعف جسمی جلوگيری شود:

شما نياز داريد در طول دوران کاهش وزن تحت نظر متخصص تغذيه باشيد متخصص تغذيه ميتواند شما را در طول کاهش وزنتان و هنگام تنگ کردن باند راهنمايی کند.
همچنين جهت رفع ضعف جسمی و تامين ويتامين ها می بايست تحت نظر متخصص تغذيه از مکمل های ضروری استفاده کنيد. (شايان ذکر است شما ميتوانيد جهت انتخاب و ارزيابی متخصص تغذيه مورد نظر از مشاوره با پزشکان مشاور شرکت پرشيامهر نيز بهره مند شويد.) اولين چکاپ ۶ ماه پس از عمل جراحی (يا زودتر اگر نياز باشد) انجام می شود و يک بار ديگر پس از کامل شدن دوره کاهش وزن تحت چکاپ کامل قرار می گيرد‌، متخصص تغذيه در ثابت نگه داشتن وزن و تعادل رژيم غذايتان می تواند مؤثر باشد.


سوالات متداول در مورد عمل میدبند

عمل گاستريک بندينک چقدر طول ميکشد؟

پاسخ: از شروع بيهوشي تا جايگذاري باند و به هوش آمدن جمعا يک ساعت. در اغلب موارد بيمار ۵ الي ۶ ساعت بعد از انجام جراحي قادر به راه رفتن خواهد بود.


آيا اين عمل درد زيادي دارد؟

پاسخ: بطور کلي از آنجايي اين جراحي از طريق لاپاراسکوپي يا عمل جراحي با تهاجم کم
(Minimal Invasive Surgery ) انجام مي پذيرد و شکافهاي کوچکي روي شکم ايجاد ميشود، طبعا در مقايسه با اعمال جراحي معمولي (Open surgery ) درد بسيار ناچيزي ايجاد مي کند.


چند شکاف روی بدن ايجاد خواهد شد؟

پاسخ: بين ۴ تا ۵ شکاف يک سانتي متري که آثار آن درمدت کوتاهي از بين مي رود.


آيا اين نوع جراحي قابل برگشت خواهد بود؟

پاسخ : بله، از بزرگترين مزاياي اين جراحي نسبت به روشهاي ديگر اين است که در صورت تمايل، اين عمل قابل برگشت خواهد بود و این عمل جراحی کوچکترین تغییری در آناتومی طبیعی بدن ایجاد نمی کند.


آيا اين نوع جراحي خطري نيز براي بيمار خواهد داشت؟

پاسخ: قطعا هر عمل جراحي خطراتي را نيز در پي خواهد داشت. در جراحي گاستريک بندينگ يکي از عوامل مهم افزاينده ي اين خطر، چاقي مفرط به هنگام انجام جراحي است. اما استفاده از روش پيشرفته ي گاستريک بندينگ با استفاده از ميدبند (MIDBAND ) و تکنيک لاپاروسکوپي همراه با تجربه ي جراح و تيم جراحي، اين خطر را به حداقل کاهش ميدهد. نکته قابل توجه ديگر در اين نوع جراحي کاهش زمان بيهوشي و زمان جراحي در مقايسه با جراحي هاي مشابه است.
بطور کلي خطر عمل جراحي Midband Gastric Banding را مي توان با جراحي اورژانس آپانديسيت يا کيسه صفرا معادل دانست.


آيا پس از انجام اين عمل جراحي بايد رژيم غذايي خاصي رعايت شود؟

پاسخ: دست کم در هفته اول پس از انجام جراحي همه بيماران بايد از مايعات رقيق استفاده نمايند مثل آب مرغ ويا گوشت. در هفته ي سوم وچهارم پس از جراحي غالبا غذاي پوره شده و غذاهاي نرم ويا ميکس شده توصيه مي شود مثل سوپ. در ضمن بيمار بايد از خوردن غذاهايي با کالري بالا و نوشيدنيهاي گازدار اجتناب نماييد. پس از طي اين دوره هر فرد ميتواند غذاهاي معمول را در حجم کم و تحت نظرپزشک معالج استفاده نمايد.